עמדת טעינה DC ביתית: האם יש כזה דבר?

יוני קינן

  להצעת מחיר על עמדת טעינה השאירו פרטים או התקשרו:
  053-555-9053

  בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

  עמדת טעינה מהירה DC אמנם עושה רושם של הדבר האמיתי, טעינת סוללה מאפס למאה בתוך פחות משעה, זה נפלא כשאתם בדרכים ולא יכולים להרשות לעצמכם לשרוף זמן, אבל בשימוש ממושך באופן קבוע, לסוג הטעינה הזו ישנן השלכות חמורות על בריאות הסוללה. כך שכנראה עדיף ללכת על המתון והרגוע באמצעות עמדת טעינה AC ולשמור על חיי הסוללה. 

  עמדת טעינה DC 

  עמדת טעינה DC עובדת בשיטת הזרם הישיר ( Direct Current ) ומזרימה חשמל בעוצמה של 30 KW ומעלה וממלאת סוללה שלמה בפחות משעה. זה נשמע קסום ונפלא אבל בשימוש ממושך וקבוע עלולה לפגוע קשות בסוללה. בנוסף, עמדת הטעינה הזו עולה הרבה יותר מאשר עמדת טעינה ביתית רגילה והספק החשמל הביתי שלכם לא יהיה מסוגל לספק לה את 50 קילוואט שהיא זקוקה להם כדי לעבוד. לכן היא מיועדת בעיקר לחניונים ציבוריים ולאיזורים מסחריים. 

  יתרונות וחסרונות של שיטות הטעינה השונות 

  על מנת לסבר את האוזן ולהציג בפניכם את היתרונות והחסרונות של כל שיטות הטעינה הקיימות כיום בישראל, טעינת AC, DC, ומטען נייד, הכנסנו את הנתונים לטבלה:

  עלותעוצמהזמן טעינה מאפס למאהלמי זה מתאים
  עמדת טעינה AC2500 -4000 ש"ח לא כולל התקנהבין 7-20 קילוואט(KW)בין 5 – 10 שעות תלוי בעוצמהלכל דגם כולל דגמים ישנים יותר
  עמדת טעינה DC6000-8000 לא כולל התקנהבין 30 עד 350 קילוואט (KW)בין 40 דקות לשעהמתאים רק לדגמים מסוימים
  מטען נייד1000- 2500 ש"חבישראל חובה לכוון לעשר אמפר = 2.3 קילוואט (KW)אין לחבר למשך זמן העולה על שעתיים
  מתאים כמעט לכל דגם ולעיתים תוכלו לקנות מיצרן הרכב מטען תואם

  כפי שניתן לראות מן הטבלה, עמדות הטעינה DC אמנם מצטיינות במהירות רבה של הטעינה, אך הן לא מתאימות לכל דגם ולכל יצרן, ואינן מהוות חלופה בטוחה מספיק בשימוש יומיומי תכוף לעמדות הטעינה האיטיות יותר AC.

  חלופות לעמדת טעינה DC

  מאחר ועמדת טעינה DC  איננה אפשרית כיום כטעינה ביתית תכופה לטווח ארוך, עדיף לשקול את החלופות האיטיות אך הבטוחות יותר. חשוב לזכור שתחום המכוניות החשמליות רק נולד לאחרונה, והשיפורים המתמידים בדגמי המכוניות, הסוללות ועמדות הטעינה יביאו לכך שבקרוב מאד תוכלו להטעין את הרכב שלכם בדיוק כפי שמטעינים טלפון סלולרי, ומי יודע, אולי גם באמצעות חשמל אלחוטי? טסלה, אם אתה שומע אותנו, זה הזמן שלך לחייך. 

  לסיכום 

  עד שהטכנולוגיה תביא עימה בשורה לפיתוחים והתקדמויות נוספות בתחום, עמדות הטעינה DC מתאימות למילוי סוללה כשאתם בדרכים ולא באופן מאד תכוף. לשימוש ביתי, יומיומי וקבוע רצוי להשתמש בעמדת טעינה AC  האיטית אך הבטוחה. 

  כותב המאמר: יוני קינן

  חבר בכיר בצוות תלקון

  מעריץ נלהב של תחבורה בת קיימא ומחויב לעזור לאנשים פרטיים, עסקים ועיריות במעבר המאתגר לרכב חשמלי.