מערכת ניהול טעינה חכמה

יוני קינן

  להצעת מחיר על עמדת טעינה השאירו פרטים או התקשרו:
  053-555-9053

  בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

  עמדות טעינה לבנייני רבי קומות מייצרות אתגר מרכזי הקשור בניטור צריכת החשמל של עמדת הטעינה. כלומר, בעל רכב המעוניין לבצע התקנה של עמדת טעינה לרכב חשמלי בחנייה הפרטית שלו, הממוקמת בחניון הבניין המשותף, ורשומה על שמו בטאבו, יכול לבצע אחת משתי צורות התקנה: חיבור ישיר לארון החשמל הדירתי שלו או, במידה וטכנית הדבר איננו אפשרי, חיבור ישיר לתשתית החשמל של הבניין המשותף.

  אולם, כיצד ניתן להפריד בין צריכת החשמל של הבניין המשותף לבין צריכת החשמל של עמדת הטעינה הפרטית? כאן בדיוק נכנסות לתמונה מערכות ניהול טעינה חכמות, שהן חלק בלתי נפרד מעמדת טעינה מנוהלת ומתקדמת. נכון, מדובר בעמדת טעינה הרבה יותר יקרה מעמדת הטעינה הרגילה (900 שקלים בממוצע לעמדת טעינה סטנדרטית אל  מול 4000 שקלים בממוצע לעמדת טעינה חכמה), אבל אין ספק שהתקנה של עמדת טעינה חכמה, היא הכרח המציאות כשמדובר בבניין מגורים משותף. 

  מהי עמדת טעינה חכמה לרכב חשמלי?

  עמדת טעינה חכמה יודעת לנטר ולבצע ניהול טעינה חכמה כלומר, העמדה מפצלת בין צריכת החשמל של עמדת הטעינה לבין, צריכת החשמל של הבית המשותף. עמדות הטעינה המתקדמות הללו מסוגלות אפילו לספק לכל צרכן בנפרד, חשבון של צריכת החשמל שלו. למשל, קיימים לא מעט מקרים בהם מספר דיירים בבית משותף, מתאגדים יחד ורוכשים עמדת טעינה חכמה משותפת, על מנת להוזיל את עלות העמדה והתקנתה לכל אחד מהם. עמדת הטעינה מנפיקה מספר זיהוי לכל אחד מהמשתמשים, מנטרת לכל אחד מהם את צריכת החשמל שלו ולבסוף, מעבירה לו בהודעה כתובה, לטלפון הנייד, את חשבון צריכת החשמל שלו. 

  מערכות טעינה חכמות – הדור הבא כבר כאן

  יכולת ניהול עמדות טעינה עברה בתקופה האחרונה שדרוג נוסף, כיום ניתן למצוא מערכות טעינה היודעות לתת פתרונות איכותיים, למגוון רחב יותר של בעיות המתגלות בבתים משותפים. במטרה לספק תשתית טעינה עמידה, איכותית ויציבה, פותחו מערכות טעינה חכמות במיוחד. החברה המבצעת את ההתקנה של מערכות ייחודיות אלה, תתקין בתחילה רכזות טעינה חכמות, היודעות לזהות ולנצל את יתרות החשמל של הבית המשותף, ולהפנותן באמצעות ניהול עומסים אקטיבי, לטובת טעינתם של כלי רכב חשמליים רבים. תשתית הטעינה שמותקנת מופרדת לחלוטין מהחשמל המנותב לצרכים חיוניים של הבית המשותף, ובזה היתרון המשמעותי של מערכות טעינה חכמות אלה, בכל הקשור לבטיחות ותפעול. בנוסף, המערכת כמובן מייצרת חשבונות חשמל לכל משתמש בנפרד. 

  היתרונות המובהקים של מערכות לניהול טעינה חכמה

  • מודולרית, בעלת גמישות מרשימה, מותקנת בהשקעה סבירה מאוד וגודלת בכל פעם שרכב נוסף מתחבר. 
  • מונעת עומס יתר, את קריסתה של תשתית החשמל, ומקטינה את התקן החשמל פי 10.
  • מונעת את הצורך בהגדלת תשתית החשמל של הבית המשותף. 
  • מייצרת חיוב מדויק ביותר עבור כל רכב, אודות צריכת האנרגיה שלו. 
  • מונעת גניבות חשמל וציוד. 
  • מאפשרת קבלת עדיפות כשנדרשת טעינת חירום. 
  • כוללת אביזרי בטיחות שונים הנדרשים על פי התקנים החדשים בישראל (לטובת מניעת זליגת חשמל, עומסי יתר וקצרים). 

  מערכת היושבת על ענן

  מערכות לניהול טעינה חכם יושבות, על פי רוב, על ענן. אי לכך, כל משתמש יכול להתחבר לנתוני המערכת מכל מקום בעולם ובכל רגע. המערכת מונעת עומסי יתר על ידי בדיקת זמני טעינה והגדרת תמחור אישי לכל משתמש, תוך שיפור וייעול קצב הטעינה. באמצעות המערכת יכול כל וועד בניין משותף לקבל גישה לכל הנתונים החיוניים הנאגרים במערכת וכך, יש לוועד יכולת טובה של בקרה וניהול של תשתיות הבניין לרבות, עמדות הטעינה של הרכבים החשמליים. הענן מאפשר למערכת לשמור נתונים ישנים ולחזור אליהם במידת הצורך. 

  כותב המאמר: יוני קינן

  חבר בכיר בצוות תלקון

  מעריץ נלהב של תחבורה בת קיימא ומחויב לעזור לאנשים פרטיים, עסקים ועיריות במעבר המאתגר לרכב חשמלי.