איך לשמור על הסוללה ברכב חשמלי?

יש בימינו יותר מ-50,000 כלי רכב חשמליים אשר נוסעים על כבישי ישראל, וכל אחד מבעלי הרכבים היה שמח לדעת כיצד אמורים לתחזק את הסוללה בצורה נכונה. בדף הבא, צוות איי מוסכים ריכז עבורכם את כל מה שצריך לדעת על תחזוקת סוללות של רכבים חשמליים – קראו וחסכו בכיס.

קחו בחשבון את תוחלת החיים של הסוללה

בניגוד למכוניות דיזל או בנזין, לסוללה של רכב חשמלי יש השפעה משמעותית על הביצועים של הרכב. ברוב המכוניות החשמליות בימינו מותקנות סוללות ליתיום-יון, המורכבות ממספר תאים האוגרים ומשחררים אנרגיה חשמלית. 

לסוללות אלו תוחלת חיים מוגבלת, ובסופו של דבר, יהיה צורך להחליף אותן. לכן, יש לקחת בחשבון שגם אם אתם מתחזקים את הסוללה בצורה נכונה לאורך שנים, עדיין בשלב מסוים יהיה צורך להחליף את הסוללה. בדרך כלל, יהיה צורך להחליף את הסוללה בתום שימוש של כ-10 – 13 שנים בממוצע. 

גורמים המשפיעים על חיי הסוללה 

כדי להבין כיצד יש לתחזק סוללת רכב חשמלי, קודם צריך להבין את הגורמים שיכולים להשפיע על תוחלת החיים שלה. הנה 2 מהם: 

  1. טמפרטורה: טמפרטורות קיצוניות יכולות להפחית את ביצועיה ואת אורך החיים של הסוללה. 
  2. הרגלי טעינה: זהו הגורם האנושי, כאשר טעינה מהירה תכופה וריקון מלא של הסוללה יכולים גם הם להפחית את אורך החיים שלה.

טיפים לתחזוקת סוללת רכב חשמלי 

קודם כל, למרות שלא לכולם יש את הפריבילגיה של חניון פרטי, שווה לציין שקירוי רק מוסיף לתוחלת החיים של הסוללה. אם אפשרי, תחנו את הרכב במקומות שבהם הטמפרטורה מתונה. כמו כן, השתדלו תמיד להניע את הרכב ולתת למנוע החשמלי לעבוד, גם אם אתם עובדים מהבית ובקושי מזיזים את הרכב מהחנייה. 

כאשר הרכב אינו פועל תקופה ארוכה, הסוללה מתחילה להתפרק, חשוב להימנע מכך, לכן, הימנעו מריקון מלא של הסוללה במידת האפשר. כמו כן, השתמשו בשיטות טעינה איטיות יותר. אמנם טעינה מהירה נוחה, אין ספק, אבל היא גם יכולה להוביל למתח חשמלי מוגזם אשר מוזרם בתוך הסוללה.

היכן מתחזקים סוללות בצורה מקצועית?

באתר איי מוסכים אתם תוכלו למצוא מגוון רחב של מוסכים לרכבים חשמליים, כאשר חלק נכבד מאותם מוסכים אפילו מספקים שירותי תיקון רכבים חשמליים בבית הלקוח. בניגוד לרכבי בנזין ודיזל, שחלקיהם הם מכאניים, רכבים חשמליים בד"כ יצריכו טכנאי ו\או חשמלאי, לאו דווקא מכונאי. לכן, השירות של תיקון רכב חשמלי עד הבית הוא שירות כה נפוץ בימינו. 

חלק לא קטן מהתקלות ניתן לפתור במקום, ככה שחשוב לחסוך את הזמן הזה. ואם לחסוך, אז הטיפ אחרון שלנו אליכם הוא – השוואת מחירים לטיפול ברכבים חשמליים, החלפת סוללה לרכב חשמלי וכן הלאה. כך לא רק חוסכים בכיס, אלא גם מוצאים את המוסכים הכי מומלצים לפי דעת קהל.