כמה זמן לוקח להטעין רכב חשמלי

יוני קינן

  להצעת מחיר על עמדת טעינה השאירו פרטים או התקשרו:
  053-555-9053

  בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

  השאלה המעסיקה רבים מן השוקלים לקנות רכב חשמלי הוא כמה זמן מטעינים רכב חשמלי. זו שאלה רלוונטית במיוחד לאנשים הנוהגים באופן קבוע לצאת לנסיעות ארוכות מחוץ לעיר או מעוניינים לצאת עם הרכב החדש לסיורים וטיולים. במאמר זה נציג בפניכם את הדרכים השונות לטעון את הרכב, כיצד מחשבים זמן טעינה לרכב ומה צריך לדעת לפני שמכניסים לשטקר וטוענים.

  זמן טעינת רכב חשמלי 

  אנחנו כל כך רגילים לצאת לדרך במכוניות בזנין גם כשהמיכל עומד על רבע בלבד, כי מן הסתם נמצא על אם הדרך תחנת דלק ובתוך חמש שש דקות ( תלוי עם גם יצאתם להפסקת סיגריה על הדרך ) תהיו שוב מאחורי ההגה להמשך הנסיעה. אולם המכונית החשמלית שונה מאד ממכונית הבנזין בכל הנוגע לזמן טעינת רכב חשמלי. על מנת להסביר כיצד זה עובד נחלק תחילה את עמדות הטעינה הקיימות היום לשני סוגים: טעינה רגילה וטעינה מהירה. 

  טעינה רגילה וטעינה מהירה 

  עמדות הטעינה הקיימות כיום מתחלקות לשני סוגים, טעינה רגילה AC וטעינה מהירה DC. שתי השיטות טובות ויעילות באותה המידה אך הן עונות על צרכים שונים במהלך היום.

  טעינה רגילה AC

  הטעינה הרגילה הינה איטית ואורכת בין חמש לעשר שעות ומתאימה ביותר לטעינה ביתית. באמצעות זרם החילופין AC נקבל טעינה איטית ויציבה בהספק של 22 קילוווט. בטעינה מסוג זה כשאנחנו חוזרים הביתה מיום עבודה אנחנו מחברים את הרכב לעמדת הטעינה הביתית ולמחרת בבוקר הוא כבר טעון ומוכן לצאת לדרך. מתאים גם לסביבות עבודה וחניונים ציבוריים שבהן הרכב יכול להטען בנחת בזמן שבעליו עובד במשרד או מבלה בקניון. 

  טעינה מהירה DC 

  הטעינה המהירה יכולה להביא למילוי סוללה ממוצעת בפחות משלושת רבעי שעה ומתאימה הרבה יותר לתחנות התרעננות בדרך. בזמן שאתם נוגסים בסנדוויץ' ומעיינים במפה, הרכב ייטען דיו כדי לספק לכם נסיעה עד ליעד המבוקש באמצעות זרם ישיר DC לנוחותכם הרבה. 

  חישוב זמן טעינה לרכב חשמלי

  לפני שנדבר על זמן טעינה לרכב חשמלי, יש לזכור שלכל דגם ולכל יצרן יש הוראות טעינה שאין להפר אותם. הדבר נכון בעיקר כלפי רכבי יד שניה שהינם מדור קודם יותר שלא תמיד מאפשר טעינה ישירה, לכן הקפידו על הוראות היצרן ובדקו היטב לפני שאתם מחברים רכב חשמלי לעמוד טעינה. על מנת לחשב את זמן הטעינה עלינו לדעת את הנתונים הבאים: ההספק, האמפר וגודל הסוללה. 

  הספק טעינה – KW

  הספק טעינה לרכב חשמלי נמדד ביחידות של קילוואט KW. המכוניות החשמליות הקיימות כיום מתחילות מהספק של 50KW  ובדרך כלל נשארות בטווח של בין 150 – 200 KW. שיאנית הספק הטעינה לרכב היא טסלה עם 250KW. אך היו בטוחים כי ככל שתתקדם הטכנולוגיה היא לא תישאר לבדה בפסגה לעוד זמן רב. 

  כמה אמפר צריך לטעינת רכב חשמלי

  על פי הנתונים הקיימים כיום, לטעינה ביתית אתם תזדקקו לכ – 10 אמפר, אך עמדות טעינה תעשייתיות לצורכי טעינה מהירה יכולות להגיע כיום גם ל- 16 אמפר. שוב, זה המקום להדגיש כי לכל מכונית ולכל דגם יש קיבולת משלה ויש להקפיד על הוראות היצרן.

  נוסחת חישוב זמן טעינה של סוללה

  על מנת לדעת כמה זמן מטעינים רכב חשמלי נעזרים בנוסחה פשוטה של חילוק קיבולת הסוללה חלקי הספק עמדת הטעינה. ניקח לדוגמא סוללה בגודל 50KW הנטענת בשקע חד פאזי בעוצמה של 16 אמפר שהם 3.7 KW:

  50kw / 3.7kw יהיה שווה = 13.5 שעות.

  דוגמא נוספת, סוללה בגודל 50KW הנטענת בשקע תלת פאזי בעוצמה של 16 אמפר שהם 11KW:

  50kw / 11kw יהיה שווה = 4.5 שעות.

  במילים כלליות ניתן להסיק כי ככל שהספק עמדת הטעינה גדול יותר, כך הסוללה תטען מהר יותר, אך מומלץ לעקוב אחר הוראות היצרן כדי לוודא שהסוללה תוכל לעמוד בכך. אם מעניין אתכם לדעת כמה זמן לוקח להטעין טסלה, התשובה היא  5-8 שעות בטעינה ביתית.

  שאלת הזמן הלוקח להטעין רכב חשמלי תלויה במספר גורמים: גודל הסוללה, עוצמת ההספק ושיטת הטעינה ( AC לעומת DC ). בעמדות טעינה ביתיות לרוב יעשה שימוש בזרם חילופין AC לטעינה איטית ויציבה האורכת בין חמש לעשר שעות ומתאימה במיוחד לבית ולמשרד בשעות שבהם איננו זקוקים לרכב. 

  כותב המאמר: יוני קינן

  חבר בכיר בצוות תלקון

  מעריץ נלהב של תחבורה בת קיימא ומחויב לעזור לאנשים פרטיים, עסקים ועיריות במעבר המאתגר לרכב חשמלי.