איך מתקינים עמדת טעינה לרכב חשמלי?

אם אתם תוהים כיצד מתקינים עמדה לטעינת רכב חשמלי, נציין את המובן מאליו שבכל זאת חשוב להדגיש – עבודות אלו מתבצעות אך ורק על ידי חשמלאים מורשים. בכתבה זו, נעבור על השלבים להתקנת העמדה וכן על סוגי עמדות שונות.  

קודם כל – נדרש אישור מהשכנים? 

בשלב הראשון, חשוב לעדכן את השכנים שלכם שאתם עומדים להזמין התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי. לא בגלל שהחוק מחייב אתכם, אלא בגלל שפשוט אדיב ומנומס לפעול כך. למעשה, החל משנת 2022, הכנסת העבירה חוקים מקלים על דיירים המעוניינים בהתקנת העמדה. 

עד 2022, היה צורך בקבלת אישור מהשכנים עבור התקנת עמדת טעינה לרכבים חשמליים. נכון להיום, אתם חופשיים לעשות זאת מבלי לקבל את אישור השכנים, וזאת בתנאי שיש לכם חניה פרטית אשר רשומה על שמכם בנסח הטאבו. התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי – כל המידע כאן

השלב הבסיסי הוא בדיקת תשתית החשמל

לפני שמזמינים התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי, החשמלאי יבדוק את תשתית החשמל בבית או בבניין שלכם, כדי לוודא שהיא מתאימה להתקנת העמדה. אם תשתית החשמל אינה מתאימה, או שמא היא מאוד ישנה ולא מסוגלת לעמוד במתח הנדרש לטעינה, תפקידו של החשמלאי לעדכן אתכם בכך מראש. 

במילים אחרות, השתדלו שלא להגיע לסיטואציה בה תשתיות החשמל מפורקות ולפתע מבשרים לכם שהתשתית כלל אינה מתאימה. כדי להימנע ממצבים מהסוג הזה, חשוב לקבל הצעת מחיר קונקרטית מראש.

בחירת עמדת הטעינה הנכונה

 יש לבחור עמדת טעינה מתאימה לצרכים שלכם, עם דגש על כך שישנם סוגים שונים של עמדות טעינה. העמדות השונות מובדלות זו מזו במתח, בעוצמה ובמאפיינים נוספים. חשוב לבחור עמדת טעינה המתאימה לדגם הרכב החשמלי שלכם, בעוד כי העמדות שניתן לבחור ביניהן יהיו:

  • עמדת Mode 2: עמדה זו מייצרת טעינה מלאה תוך כ-15 שעות, מזרימה 16 אמפר חשמל וההספק המירבי שלה הוא 3.68 קילו-ואט. עמדה זו מתחברת לשקע החשמל הרגיל הביתי.
  • עמדת Mode 3: עמדה זו נקראת גם עמדת AC המייצרת טעינה מלאה תוך 7 שעות, כאשר זו תהיה מותקנת על גבי משטח יציב (כמו עמוד בניין).
  • עמדת Mode 4: עמדה זו, המייצרת טעינה מלאה תוך כחצי שעה ונקראת עמדת DC, הינה עמדה יקרה שגם מצריכה התקנת תשתיות יקרות. לכן, נפוץ להיתקל בעמדות האלו במקומות מסחריים בעיקר, בבתי מלון וכולי.  

לסיכום, מחירי התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי

עלות ההתקנה על העמדות משתנה בהתאם לסוג עמדת הטעינה, אבל גם בהתאם למיקום של ההתקנה והמורכבות כתוצאה מאותו מיקום. בעוד שהמחירים הבסיסיים נעים בין כ-800 – 1,000 ₪, עמדות מהירות יכולות לעלות גם 3,000 – 5,500 ₪ ומעלה.