הנחיות בנושא התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי

יוני קינן

  להצעת מחיר על עמדת טעינה השאירו פרטים או התקשרו:
  053-555-9053

  בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

  התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי כרוכה בשינויים ותוספות בארון החשמל הביתי. בין אם יש לכם בית פרטי או שאתם גרים בבית דירות, אם הנכם אנשים פרטיים או בעלי חניון מסחרי, יש לעקוב אחרי הנחיות חברת החשמל להוספת עמדת טעינת רכב חשמלי ולבצע את כל האמור בליווי מתקין עמדות טעינה מוסמך וקבלת אישור של חשמלאי בודק כי הכל תקין. צעד חשוב נוסף הינו ביטוח עמדת ההטענה. 

  הנחיות חברת החשמל להתקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי

  ביוני 2019 עם הגעת הרכבים החשמליים לישראל, הוציאה חברת החשמל הנחיות מפורטות בכל הנוגע להתקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי [1]. להלן עיקרי ההנחיות, כאשר להנחיות המלאות יש להיכנס לאתר חברת החשמל. כמובן שאין בכל הנאמר להפוך אתכם למוסמכים להתקנת עמדות התקנה ועליכם להיעזר באיש מקצוע מיומן ולאחר מכן להזמין חשמלאי בודק שיאשר לכם את העמדה בפני חברת החשמל. 

  מי רשאי להתקין עמדת טעינת לרכב חשמלי על פי הנחיות חברת החשמל?

  אך ורק בעל רשיון חשמלאי מוסמך לכל שלבי התכנון, ההתקנה והתחזוקה של עמדת הטעינה. בנוגע לתחזוקה, רוב עמדות הטעינה אינן זקוקות לתחזוקה משמעותית וייתכן כי האמור נוגע יותר למערכות בעלות עמדות טעינה רבות. 

  מה מותר ומה אסור על פי הנחיות להתקנת מערכת טעינה לרכב חשמלי?

  על פי ההנחיות, מותר להטעין רכב חשמלי בחנייה פרטית או משותפת לדיירי הבניין גם באמצעות תקע רגיל כל זמן שהוא עומד בעומסים המתאימים, אך בחניונים מסחריים חובה להטעין רק באמצעות עמדת טעינה, אסור להטעין בו זמנית יותר מרכב אחד ואסור להשתמש בכבל מאריך. 

  כיצד נגן על עצמנו מפני התחשמלות?

  הגנה מפני התחשמלות מתחילה באביזר פשוט ומצוי כמעט בכל בית – מפסק מגן. לאחר סיום העבודה יאשר החשמלאי הבודק כי אכן יש הגנה מלאה מפני התחשמלות ועמדת הטעינה מוכנה לשימוש. לידיעת התוהים, מותר להטעין גם ביום גשום או סוער באמצעות עמדת טעינה שהיצרן הצהיר עליה שהיא מותאמת לכך. 

  מיהם אותם חשמלאים בודקים?

  תפקידם של חשמלאים בודקים הוא לבצע ביקורת לאחר התקנת מכשיר חשמלי כלשהו הדורש אישור מול חברת החשמל על מנת להפעילו. בדרך כלל מדובר במכשירים מכאנים למפעלים וכדומה, מאחר ועמדת הטעינה יוצרת שינוי במערך השימוש בחשמל הביתי, יש צורך באישור לחברת החשמל על ידי חשמלאי בודק המחזיק ברישוי חשמלאים. כמו כן, רצוי מאד לבטח את עמדת הטעינה, חברות ביטוח רבות העוסקות בביטוח בתים ובנייני מגורים כבר הוסיפו סעיף מתאים לפוליסות שלהן. 

  לסיכום

  התקנת עמדת טעינה מתחילה במילוי הנחיות להתקנת מערכת טעינה לרכב חשמלי של רשות החשמל והזמנת חשמלאי בודק לאישורה. זוהי הדרך הבטוחה והנכונה ביותר לעשות זאת ולשמור על בטיחותכם ובטיחות כל המשתמשים בבית, בחנייה ובבניין משותף.  

  כותב המאמר: יוני קינן

  חבר בכיר בצוות תלקון

  מעריץ נלהב של תחבורה בת קיימא ומחויב לעזור לאנשים פרטיים, עסקים ועיריות במעבר המאתגר לרכב חשמלי.