לימודים "מחשמלים" – לימודי נהיגה ברכב חשמלי

ככל שרכבים חשמליים הופכים נפוצים יותר, ככה גם נפוץ להיתקל במורים על רכבים חשמליים. בדף הבא, צוות נהג בקליק ריכז כמה דגשים חשובים לגבי לימודי נהיגה על רכב חשמלי. 

במה שונים לימודי נהיגה ברכב חשמלי?

ישנה כמה היבטים שונים שבהם לימודי נהיגה ברכב חשמלי שונים מלימודי נהיגה רגילים. למשל, מכוניות חשמליות מצוידות במנועים חשמליים אשר תגובתם היא חזקה ומהירה במיוחד. כאשר לוחצים על דוושת הגז ברכב חשמלי, הוא מיד טס קדימה או ברברס, ללא אותו "טיפוס" בסל"ד שאנחנו מכירים במכוניות בנזין. 

מכיוון שרכבים חשמליים מגיבים מיידית לדוושת הגז, הנהיגה עצמה שונה בהם. כמו כן, במהלך השיעורים המורה ישים דגש על הנושא של כיבוי בטוח של הרכב, שכן המנוע שקט מאוד ואנשים נוטים לשכוח מכיבויו. 

מה חשוב לדעת על לימודי נהיגה ברכב חשמלי? 

כבר היום ישנן יותר מ-50,000 מכוניות חשמליות בישראל, נתון שצפוי לגדול במהלך השנים הקרובות. בעוד שחלק מהקונצרנים של הרכבים (כמו וולוו) הכריזו בשנים האחרונות שעד 2026 הם ייצרו אך ורק רכבים חשמליים, חשוב לדעת כיצד לנהוג על אחד. 

נכון להיום, משרד התחבורה מחייב כל מורה לנהיגה ללמד את הדגשים הבסיסיים הנוגעים לרכבים חשמליים. במילים אחרות, גם אם אתם לא לומדים נהיגה על רכב חשמלי, המורה שלכם עדיין אמור להעביר לכם ידע בסיסי בנוגע לכמה היבטים שונים:

  • טעינת הסוללה: מורה לנהיגה אמור ללמד אתכם כיצד טוענים רכב חשמלי, וכיצד משתמשים בכבל הטעינה של הרכב, איך מחברים את הכבל לנקודת העיגון של הטעינה וכולי. 
  • מערכות הרכב: מורה לנהיגה ילמד אתכם על המערכות החשמליות הבסיסיות של הרכב, כמו גם כיצד הן מגיבות לפעולות שונות של הנהג. 
  • מערכות בטיחות: חלק ממורי הנהיגה אף מלמדים על מערכות בטיחות שונות אשר מובנות ברוב הרכבים החשמליים. 

מה לגבי לימודי נהיגה ברכב היברידי?

לימודי נהיגה ברכב היברידי אינם שונים משיעורי נהיגה על רכב בנזין או דיזל. עם זאת, כל מורה לנהיגה שתמצאו בפורטל נהג בקליק יוכל ללמד אתכם על סוגי רכבים היברידיים, מה הוא רכב פלאג אין וכו'. בסופו של דבר, רכבים היברידיים מאוד דומים לרכבי בנזין באופן שבו נוהגים בהם. 

לכן, שיעורי נהיגה ברכב היברידי לא יהיו מאוד שונים משיעורי נהיגה סטנדרטיים. יש לציין, כחלק משיעורי הנהיגה, המורה אמור ללמד אתכם היבטים בסיסיים של טעינת רכבי פלאג אין והיברידיים (כלומר כיצד המנועים המשולבים האלו טוענים סוללות). 

מצאו את מורה הנהיגה הנכון

מעוניינים לנהוג על רכב חשמלי בעתיד, ואתם רוצים כבר מעכשיו להתחיל להתרגל לנהיגה ברכבים אלו? באתר נהג בקליק, תוכלו למצוא מורים לנהיגה על רכבים חשמליים, רכבי הייבריד, בנזין, דיזל ועוד. כמו כן, אנו ממליצים לערוך השוואת מחירים בין מורים לנהיגה – החיסכון כולו שלכם.