חוק התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי

יוני קינן

  להצעת מחיר על עמדת טעינה השאירו פרטים או התקשרו:
  053-555-9053

  בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

  נכון לכתיבת שורות אלה לא קיים עדין חוק עמדות טעינה, המתייחס באופן ישיר לנושא התקנת עמדות טעינה לרכבים חשמליים. התקנות הקיימות מהוות חלק מחוק המקרקעין במדינת ישראל והן נמצאות בסעיף קטן לחוק הנקרא, חוק המקרקעין עמדת טעינה

  ניתן לומר שבשל כך, קיים עיכוב משמעותי בהתפתחותו של תחום זה. הבעיה באה לידי ביטוי בעיקר בכל הקשור להתקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בבתים משותפים, בהם גרים בדרך כלל, מספר בעלי דירות להם רכב חשמלי. מכיוון שלא קיים חוק עמדת טעינה בבניין משותף, הדבר נקבע בהתאם לתקנות ונטל כבד נופל על וועד הבית, שצריך להיות מעודכן בתהליך ההתקנה ולוודא שתהליך זה אינו פוגע בגישה של דיירי הבניין לאזורים בהם קיים רכוש משותף. 

  בקרוב מאוד, יוגש סוף סוף לאישור, חוק הסדרים חדש ובו, נוסח מיוחד המתייחס לנושא, ומהווה את התשתית שתעביר את ענף הרכב לעולם הרכבים החשמליים. חוק טעינת רכב חשמלי בבניין משותף על פי מה שמופיע בחוק ההסדרים החדש קובע, כל דייר שהנו בעל רכב חשמלי ומעוניין לבצע התקנה של עמדת טעינה לרכב החשמלי שברשותו, לא יידרש לקבל אישור מדיירי הבניין האחרים, ויהיה חופשי לבצע את ההתקנה על פי הוראות התקינה בישראל, המפורסמות באתר מכון התקנים הישראלי. בנוסף, יוכל בעל הרכב החשמלי להתקין את עמדת הטעינה דרך המונה הפרטי שלו שעובר דרך הרכוש המשותף. האלמנט היחיד שדורש בירור הוא, האם החנייה הפרטית של בעל הדירה רשומה על שמו בטאבו, לכך ישנן השלכות לא מבוטלות.  

  התקנה עבור חנייה פרטית הרשומה על שם בעל הדירה בטאבו

  במידה ודייר מעוניין לבצע התקנה של עמדת טעינה בחנייה של בית משותף, והחנייה רשומה על שמו בטאבו, עומדות בפניו שתי אפשרויות לביצוע ההתקנה, בהתאם להוראות התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית משותף חוק (להזכירכם, תקנות בלבד) :

  • עמדת טעינה המתחברת לארון החשמל הפרטי של הדייר – ראשית, על הדייר להודיע לוועד הבית על כוונתו לבצע התקנה של עמדת טעינה לרכב חשמלי, לפחות 15 ימים טרם ההתקנה. בהמשך, עליו לשמור לא לפגוע במהלך ההתקנה במראה החיצוני של המבנה. בנוסף, את ההתקנה יבצע חשמלאי מוסמך או חברה המתמחה בהתקנות של עמדות טעינה לרכבים חשמליים ולבסוף, על הדייר לדאוג שההתקנה לא תפגע בגישה של הדיירים האחרים לשטחים הציבוריים ולרכוש המשותף. חשוב לציין, קיימת חובת דיווח לוועד הבית על ההתקנה אולם, אין צורך בקבלת אישור מוועד הבית להתקנה. 
  • עמדת טעינה המתחברת לתשתית החשמל של הבניין המשותף – במידה ובעל החנייה אינו יכול להתחבר לארון החשמל הפרטי שלו עקב אילוצים טכניים, התקנת עמדת הטעינה תתבצע בהתאם לנהלים הבאים: יש לקבל אישור מוועד הבית להתקנת עמדת הטעינה לתשתית הבניין המשותף. וועד הבית מחויב להגיב לבקשת האישור לא יאוחר מ- 25 ימים לאחר שהבקשה הועברה אליו. על וועד הבית להתייחס בתגובתו גם להיבטים הבאים: מיקום ההתקנה של עמדת הטעינה, אופן ההתקנה והמודל הכספי לפיו יתחשבנו הצדדים על צריכת החשמל. וועד הבית יעביר את אישורו ומרגע זה יוכלו דיירי הבית המשותף לערער על החלטת הוועד בפני המפקח על המקרקעין, לא יאוחר מ- 30 ימים לאחר אישור הוועד. 

  במידה ולא תוגש התנגדות לביצוע ההתקנה על ידי מי מהדיירים, יוכל המבקש לבצע את ההתקנה של עמדת הטעינה. חשוב לציין, על מנת להימנע מהצורך בקבלת אישור מוועד הבית להתקנה, יכול הדייר המבקש להתקין עמדת טעינה חכמה שיודעת להפריד בין צריכת החשמל של העמדה לבין צריכת החשמל של הבית המשותף. נכון, עמדה כזאת עולה פי שלוש מעמדה רגילה אולם, היא חוסכת לכולם הרבה מאוד כאבי ראש מיותרים. 

  כותב המאמר: יוני קינן

  חבר בכיר בצוות תלקון

  מעריץ נלהב של תחבורה בת קיימא ומחויב לעזור לאנשים פרטיים, עסקים ועיריות במעבר המאתגר לרכב חשמלי.