מצבר נגמר באמצע הנסיעה – מה עושים?

צריכים החלפת מצבר עד הבית? מה שמתחיל בתור עוד יום על הכיפאק, מהר מאוד משתנה למצב מתסכל בעקבות מצבר שנגמר באופן מפתיע. המצב הזה יכול להיגרם עקב כמה סיבות שונות, הנה הן וגם הפתרונות למצבים אלו.

כמה מילים על החלפת מצבר עד הבית

רגע לפני שנעמיק בסיבות השונות למצבים בהם מצבר רכב נגמר באמצע נסיעה, כדאי שנציין כי בימינו אין צורך לפרק את המצבר ולהגיע איתו פיזית לחנות המצברים. יש לכם שירות שנקרא החלפת מצבר עד הבית וכן שירותי התקנות נוספים לרכבים בבית הלקוח. 

החלפת מצבר עד בית הלקוח מאפשרת לכם מצד אחד לחסוך המון זמן וכאבי ראש מיותרים, אבל מצד שני, גם כסף בכיס. כיצד? מיד נגיע לזה, אבל קודם כל, בואו נבין מהן הסיבות למצב הנ"ל של מצבר נגמר באמצע נסיעה. 

מהן הסיבות למצבר שנגמר לפני או באמצע נסיעה?

מתי מצבר יכול להיגמר באמצע הנסיעה? אך ורק כאשר יש בעיית חיווט חשמלי או בעיות מהסוגים הבאים:

  • אלטרנטור לא תקין: האלטרנטור אחראי לטעינת המצבר בזמן שהמכונית פועלת. אם יש בעיה באלטרנטור, ייתכן שהוא לא יוכל לטעון את המצבר. 
  • ווסת מתח פגום: ווסת המתח שולט בכמות החשמל הנשלחת אל המצבר מהאלטרנטור. אם הרכיב הזה מתקלקל, הוא עלול לשלוח יותר מדי חשמל לסוללה, ולגרום לה להתרוקן מהר מהרגיל. 
  • סוויץ' פגום: ה-"סוויץ'" נקרא בשפה המקצועית "מנוע מתנע", כאשר רכיב זה אחראי על התנעת הרכב על ידי שאיבת חשמל מהמצבר. אם הסוויץ' פגום, הוא עלול לצרוך יותר חשמל מהרגיל ולרוקן את המצבר תוך כדי.

כמה עולה מצבר רכב והחלפה בבית הלקוח?

בין אם יש לכם רכב מיני, משפחתי או בכלל SUV, מחירי מצברים נעים בין כמה מאות שקלים בודדים ועד אלפי שקלים. עבור רכבים קטנים, ניתן להשיג מצברים בעלויות של כ-400 – 650 ₪ למצברי 40 – 60 אמפר. אם מדובר על מצברים של 70 אמפר, אולי אפילו מעל 200 אמפר, העלויות עשויות להגיע ל-2,500 ₪ ויותר. 

מכיוון שהעלויות עשויות להיות גבוהות, ההמלצה הכי טובה היא השוואת מחירים בין מצברים עד בית הלקוח. יש לציין, התקנת מצבר בבית הלקוח מצריכה בד"כ תוספת עלות של כ-150 – 350 ₪ ומעלה (תלוי בסוג הרכב והמצבר). 

מה לעשות אם המצבר נגמר?

לסיכומו של דבר, מצבר שמתרוקן, זהו מצב שבדרך כלל לא קורה באופן בלתי צפוי, בטח שלא באמצע הנסיעה. גם אם המצבר כבר ישן מאוד, כל עוד הצלחתם להניע וכל עוד האלטרנטור תקין – המנוע יישאר עובד (כל עוד לא תכבו את הסוויץ'). אם בכל זאת נתקלתם בבעיה כזו או אחרת באמצע הנסיעה, שימו אפוד צהוב עליכם והמתינו לאנשי המקצוע.